Aspirina tamponată – proprietăți, indicații, reacții adverse

1. Denumire, compoziţie şi clasa de medicamente din care face parte Aspirina tamponată

Aspirina tamponată este un medicament ce combină :

  • aspirina (acid acetilsalicilic) – ce face parte din clasa Antiinflamatoarelor Nesteroidiene, numite generic AINS, cu
  • un antiacid: carbonat de calciu, carbonat de magneziu sau oxid de magneziu, cu rol în scăderea efectului nociv asupra mucoasei gastrice.

Această combinaţie de antiinflamtor cu antiacid are rolul de a reduce frecvenţa apariției pirozisului ce poate să apară după administrarea de aspirină.

Aspirina mai este cunoscută şi sub numele de salicilat. Ea are rolul de a bloca o anumită substanţă produsă natural de organismul uman. În acest fel aspirina are rolul de a reduce inflamaţia şi durerea. Vă recomandăm să consultaţi medicul înainte de a administra aspirină tamponată unui copil cu vârsta mai mică de 12 ani.

2. Indicaţii şi contraindicaţii pentru Aspirina tamponată

Indicaţii

Aspirina tamponată este indicată pentru:

  • tratarea durerilor minore până la moderate: durere de spate, durere de dinţi, durere musculară, cefalee, durere minoră cauzată de artrită, crampe menstruale, sindrom premenstrual, nevralgii
  • scăderea temporară a febrei
  • atenuarea inflamaţiilor.

Medicul dumneavoastră ar putea să vă recomande administrarea unei doze mici de aspirină tamponată pentru a putea preveni apariţia cheagurilor de sânge. Acest efect al aspirinei tamponate scade atât riscul de infarct, cât şi riscul de apariţie a accidentului vascular cerebral ischemic. Dacă aţi avut recent operaţii de dezobstrucţie arterială, precum operaţie de by-pass, endarterectomie carotidiană sau stent coronarian, medicul dumneavoastră ar putea să vă recomande utilizarea de aspirină tamponată în doze mici pentru a preveni apariţia cheagurilor de sânge.

Contraindicaţii

Înainte de a utiliza Aspirina tamponată, este obligatoriu să informaţi medicul sau farmacistul, deoarece aspirina tamponată ar putea să vă fie contraindicată dacă sunteţi:

  • alergic la aspirină
  • alergic la alţi salicilaţi (precum salicilat de colină)
  • alergic la alte antiinflamatoare nesteroidiene (precum ibuprofen, naproxen)
  • alergic la oricare din excipienţi
  • astm sensibil la aspirină sau istoric de tulburări respiratorii urmate de nas înfundat sau rinoree după administrarea de aspirină ori alt AINS.

Consultaţi medicul sau farmacistul înainte de a utiliza aspirina tamponată dacă suferiţi de:

3. Reacţii adverse şi supradozajul cu Aspirina tamponată

Reacţii adverse

Printre cele mai comune reacţii adverse apărute în urma administrării de aspirină tamponată se numără: pirozisul şi durerile de stomac. Riscul apariţiilor reacțiilor adverse este mai mare la persoanele ce consumă zilnic alcool şi ⁄ sau tutun. Vă recomandăm să stopaţi sau să limitaţi consumul de alcool sau ţigări pe întreaga durată a tratamentului.

Printre reacţiile adverse rare, dar serioase, ce pot să apară în urma administrării de aspirină tamponată se numără:

Acest medicament poate duce la apariţia sângerărilor cu orice localizare, dar îndeosebi la apariţia celor gastrointestinale.

Alergii

Aspirina tamponată poate cauza reacţii alergice din cauza aspirinei, antiacidului sau a excipienţilor. Reacțiile adverse severe sunt rare în urma administrării de aspirină tamponată. Totuși, adresaţi-vă mediculului dacă apar:

Sindromul Reye

Copiii şi adolescenţii cu vârstă mai mică de 18 ani aflaţi în perioada de convalescenţă după varicelă sau răceală, ori cei care au fost vaccinaţi de curând nu ar trebui să utilizeze acest medicament. Atunci când utilizaţi acest medicament, dacă apar modificări comportamentale însoţite de greaţă şi vărsături, este recomandat să vă adresaţi medicului. Aceste simptome pot reprezenta semne ale Sindromului Reye, o complicaţie rară, dar severă, ce poate să apară în urma administrării de aspirină la pacienţii cu vârsta mai mică de 18 ani.

Dacă experimentaţi alte reacţii adverse înafară de cele deja menţionate, vă rugăm să vă adresaţi medicului sau farmacistului.

Supradozajul cu Aspirina tamponată

În cazul în care cineva din jur a luat o supradoză de aspirină tamponată şi experimentează simptome serioase precum pierderea cunoștinței sau dificultăţi în respiraţie, sunaţi de urgenţă la 112.

Semne şi simptome de supradozaj sunt:

  • senzaţie de arsură la nivelul stomacului sau gâtului
  • confuzie
  • schimbări de dispoziţie
  • pierderea cunoştinţei
  • slăbiciune
  • tinitus
  • febră
  • hipoglicemie
  • respiraţie accelerată
  • convulsii
  • modificări ale diurezei.

4. Interacţiuni şi atenţionări speciale la utilizarea de Aspirină tamponată

Interacţiuni medicamentoase

Interacțiunile medicamentoase pot modifica felul în care medicamentul acționează, crescând riscul de apariţie a efectelor adverse. Acest articol nu cuprinde toate interacțiunile medicamentoase posibile. Din acest motiv vă recomadăm să ţineţi o evidenţă a tuturor medicamentelor pe care le utilizaţi: medicamente cu sau fără prescripţie medicală, pastile naturiste ori suplimente alimentare şi să îi arătaţi această listă doctorului sau farmacistului. Să nu începeți, opriţi sau schimbaţi dozele medicamentelor fără aprobarea medicului.

Medicamente ce pot interacţiona cu aspirina tamponată:

  • acetazolamidă
  • anticoagulante: warfarină, heparină – aspirina tamponată creşte riscul apariției hemoragiilor
  • corticosteroizi: prednison – creşte riscul hemoragiilor sau ulceraţiilor
  • ketorolac
  • antidiabetice orale – aspirina tamponată potenţează efectul antidiabeticelor orale cu apariţia fenomenelor de hipoglicemie
  • metotrexat – aspirina tamponată creşte toxicitatea metotrexatului
  • mifepriston
  • acid valproic
  • litiu
  • uricozurice
  • α- interferon
  • inhibitori ai enzimei de conversie – creşte riscul de apariţie a insuficienţei renale acute
  • produse naturiste precum ginkgo biloba.

Utilizarea zilnică a AINS-urilor precum ibuprofenul poate să scadă efectul aspirinei de a reduce apariţia infarctului miocardic acut sau a accidentului vascular cerebral. Dacă folosiţi doze mici de aspirină în acest scop, vă recomandăm să discutaţi cu medicul sau farmacistul pentru a vă indica alte opţiuni de tratament pentru febră sau durere, precum acetaminofenul.

Antiacidul din compoziţia acestui medicament poate să împidedice absorbţia completă a altor medicamente precum:

  • digoxin
  • fier
  • antibiotice : tetraciclină, quinolone precum ciprofloxacina etc.

Vă rugăm să consultaţi medicul sau farmacistul despre cum să vă programaţi administrarea medicamentelor pentru a putea preveni această problemă determinată de antiacid.

Aspirina tamponată poate să interfere cu anumite teste de laborator, precum determinarea glicozuriei, putând duce la apariţia unor rezultate false. Vă recomandăm să informaţi personalul medical al laboratorului, dar şi toţi medicii dumneavostră despre faptul că utilizaţi un tratament cu aspirină tamponată.

Atenţionări speciale atunci când utilizați Aspirina tamponată

Înainte de a suferi o intervenţie chirurgicală, vă recomandăm să vă informaţi medicul despre utilizarea acestui medicament. De asemenea, vă recomandăm să informaţi medicul stomatolog înaintea unei intervenţii stomatologice dacă folositi aceste medicament.

Sângerări gastrointestinale

Aspirina tamponată 325 mg conţine un AINS, iar această clasă de medicamente poate duce la apariţia sângerărilor gastrointestinale. Șansele de apariţie ale sângerărilor gastro-intestinale sunt mai mari la :

  • persoane cu vârsta peste 60 de ani
  • administrare prelungită
  • administrarea de alte medicamente ce conţin AINS-uri precum : aspirină efervescentă, ibuprofen, naproxen etc.
  • antecedente de ulcer gastric sau duodenal ori de sângerări gastrointestinale de alte cauze
  • administrare de anticoagulante sau de corticosteroizi
  • persoanele ce consumă peste 3 pahare de alcool pe zi
  • fumători.

Întrebaţi medicul sau farmacistul înainte de a utiliza Aspirina tamponată dacă:

  • utilizaţi medicamente pentru gută, diabet, artrită
  • aveți o durere de cap apărută în urma unui traumatism sau dacă aceasta este însoţită de vărsături severe, febră sau gât rigid

Opriţi administrarea de Aspirină tamponată şi consultaţi medicul dacă:

  • apar unele din următoarele semne şi simptome de sângerări gastrointestinale: senzaţie de leşin sau slăbiciune, vomă cu sânge, scaun cu sânge sau scaun negru, durere de stomac persistentă
  • apar reacţii alergice
  • simptomele nu dispar
  • apare tinitusul sau scăderea acuităţii auditive
  • începeţi să vorbiţi incoerent ori apar semne de slăbiciune la nivelul membrelor
  • apar scăderea acuităţii vizuale sau vederea înceţoşată
  • durerea se accentuează sau durează mai mult de 10 zile
  • febra se înrăutăţeşte sau durează peste 3 zile
  • apar roşeaţa sau edemele.

Toate aceste manifestări pot fi semnele unei afecţiuni serioase.

Administrarea de Aspirină tamponată în timpul sarcinii sau alăptării

Consultaţi-vă cu un specialist înainte de a utiliza aspirina tamponată în timpul sarcinii sau alăptării. Aspirina este un medicament ce poate trece în laptele matern afectând nou-născutul. Alăptarea în timpul urmării tratamentului cu aspirină tamponată nu este recomandată. Consultaţi medicul înainte de a alăpta.

Este foarte important să nu utilizaţi aspirina tamponată  în timpul ultimelor 3 luni de sarcină, cu excepţia cazurilor în care aceasta v-a fost recomandată de un medic specialist. Această avertizare este importantă deoarece administrarea de aspirină în această perioadă poate conduce la apariţia unor probleme la nivel fetal sau la apariţia complicaţiilor în timpul travaliului. Dacă bănuiţi că sunteţi însărcinată sau descoperiţi că sunteţi însărcinată în timp ce urmaţi un tratament cu aspirină tamponată, consultaţi imediat medicul.

Păstraţi medicamentul departe de copii

În cazul în care suspicionaţi un supradozaj, vă rugăm să vă adresaţi cât mai repede medicului.

5. Doze şi mod de administrare Aspirina tamponată

Dacă utilizaţi acest medicament pentru a vă autotrata atunci când aveți semne sau simptome mici sau moderate, respectaţi dozele şi modul de administrare. În cazul în care sunteţi nesigur în privinţa administrării, vă recomandăm să consultaţi medicul sau farmacistul. Dacă medicul v-a indicat administrarea acestui medicament, respectaţi modul în care v-a fost recomandată de acesta.

Nu este recomandat să folosiţi acest medicament pentru a vă autotrata dacă durerea persistă mai mult de 1o zile sau febra persistă mai mult de 3 zile în ciuda tratamentului.

Aspirina tamponată se administrează în funcţie de afecţiune în următoarele doze:

  • adulţi: pentru efect analgezic şi antipiretic 500 mg, cu un pahar mare de apă, repetând la nevoie la minim 4 ore, iar pentru efect antiinflamator 500-1000 mg la 6 ore (fără a depăşi 4 grame pe zi). Nu depăşiţi doza de 4 grame în 24 de ore, decât dacă aceasta v-a fost recomandată de un medic
  • copii peste 12 ani: 250 mg cu un pahar mare de apă. Doza se poate repeta la minim 4 ore dacă simptomele persistă.
  • copii sub 12 ani: nu utilizaţi, decât în cazul în care v-a fost recomandată de un medic.

6. Alte informaţii despre Aspirina tamponată

  • fiecare tabletă conţine 35 mg de calciu şi 40 mg de magneziu cu rol antiacid
  • depozitaţi tabletele la 25°C (sunt permise variaţii între 15-30 °C)
  • verificaţi data de expirare şi numărul lotului.

Adauga comentariu

Apasa aici pentru a adauga comentariu

Suntem pe social media

Like us!