Adol sirop (paracetamol) – tratament pentru copii

1.    Denumirea, compozitie si clasa de medicamente din care face parte

Adol sirop reprezintă un produs farmaceutic destinat copiiilor, substanța activă fiind reprezentată de paracetamol. Grupa farmaceutică din care face parte este cea a antiinflamatoarelor nesteroidiene. Adol conține, pe lângă substanța activă, o serie de excipienți: sorbitol soluție 70%, propilenglicol, glicerină, zahăr, zaharină sodică, vanilină, povidonă K 25, ulei de zmeură, apă purificată.

Un flacon de Adol sirop are 60 ml. În 5 ml de Adol sirop se găsește o cantitate de 120 mg de paracetamol.

2.    Indicatii si contraindicatii

Paracetamolul inhibă formarea de prostaglandine, exercitându-și astfel efectul antipiretic, analgezic și într-o mai mică măsură antiinflamator.

Adol sirop este indicat în:

–          Tratamentul durerilor de intensitate ușoară până la medie

–          Febră

Adol sirop este contraindicat în următoarele situații:

–          Reacție de hipersensibilitate cunoscută la paracetamol

–          Afectare hepatică (insuficiență hepatică)

–          Nivel scăzut de glucozo-6-fosfodiesterază

 

3.    Reactii adverse si supradozajul cu Adol sirop

Secundar administrării de paracetamol, au fost semnalate următoarele reacții adverse:

–          Alergii cu manifestări cutanate (urticarie, eczemă, prurit), furnicături la nivelul membrelor

–          Scăderea numărului de trombocite, care poate determina hemoragii digestive, urinare sau tegumentare

–          Agranulocitoză, manifestat prin febră și faringită

–          Dureri colicative lombare ce pot traduce o suferință secundară litiazei renale

–          Inflamație hepatică (hepatită)

–          Injurie renală

–          Emisie de urini tulburi, în absența unui germene

Manifestările depind de doza de Adol sirop și de durata tratamentului. De remarcat faptul că afectarea renală secundară consumului cronic de paracetamol poate deveni ireversibilă. Pacienții pot dezvolta nefropatia tubulo-interstițială la analgezice, care în timp duce la insuficiență renală cronică.

Supradozajul

Supradozajul apare secundar administrării unei cantități mari de paracetamol. Simptomele cele mai frecvente sunt reprezentate de: greață, vărsături, inapetență, emisii de scaune moi, dureri la nivel abdominal, diaforeză. Acestea se pot instala după 5-10 ore de la administrarea supradozei, menținându-se în medie pentru o perioadă de 24 de ore.

În cazul administrării unor doze ce depășesc 10 g la adulți și 150 mg/ kg corp la copii, afectarea hepatică reprezintă una dintre complicațiile severe. Se poate instala insuficiența hepatică, cu necroza hepatocitelor, eveniment ireversibil.

În evoluția afectării hepatice, se poate ajunge până la stadiul de encefalopatie hepatică, manifestată prin inversarea ritmului nictemeral, confuzie, stări de agitație. De asemnenea, pot apărea manifestări severe precum convulsii, dispnee severă, sângerări gastro-intestinale, CID, scăderea valorii glicemiei, stop cardio-respirator sau comă.

Rinichiul este de asemenea un organ sensibil la acțiunea paracetamolului, putându-se produce necroză papilară acută, insuficiență renală.

Tratamentul supradozajului trebuie făcut cât mai curând posibil și constă în primul rând în eliminarea conținutului gastric, prin vărsături provocate sau lavaj. Acetilcisteina se administrează atât oral cât și intravenos. În cazuri severe, poate fi necesară dializa peritoneală, hemodializa sau hemoperfuzia.

Funcțiile hepatică, renală și cardiacă trebuie să fie constant urmărite, precum și parametrii coagulării și echilibrul hidro-electrolitic.

4.    Interactiuni si atentionari speciale

Este necesară precauție în administrarea de Adol sirop în caz de :

–          Boli hepatice, precum hepatitele virale

–          Injurie renală severă

–          Consum exagerat de băuturi alcoolice

La aceste grupe de pacienți, riscul  apariției efectelor adverse este mai mare și manifestările supradozajului pot apărea chiar la doze obișnuite.

Adol sirop prezintă următoarele interacțiuni medicamentoase:

–          Medicamentele cu efecte toxice hepatice și cele care stimulează citocromul P450- sporesc riscul afectării hepatice

–          Barbiturice- scad efectul realizat de Adol sirop

–          Anticoagulante orale– asocierea cu Adol sirop poate crește riscul de sângerare

–          Antiinflamatoare nesteroidiene– risc mai mare de dezvoltare a necrozei papilare acute, neoplasmului renal și vezical

–          Salicilați

Sarcina si alaptarea

Se recomandă a se evita consumul pe termen lung de Adol în timpul sarcinii și perioadei de alăptare. Paracetamolul poate traversa placenta, afectând fătul. De asemenea, acesta trece în secreția lactată.

Conducerea de vehicule si folosirea de utilaje

Adol sirop poate fi folosit în siguranță, fără a influența aceste activități.

5.    Doze si mod de administrare Adol sirop

Adol sirop este destinat copiilor. Doza trebuie administrată în funcție de greutatea corporală.

Măsura dozatoare ajută la administrarea mai ușoară a siropului, astfel 2,5 ml de sirop conțin 60 mg paracetamol, 5 ml de sirop conțin 120 mg paracetamol și 10 ml sirop conțin 240 mg paracetamol.

În general, se recomandă administrarea unei doze egale cu 15 mg de paracetamol pe kg corp. Pe parcursul unei zile se pot administra 60 mg paracetamol pe kg corp. Perioada cuprinsă între 2 administrări va fi de cel puțin 4 ore.

Copii 3 luni- 1 an: 2,5-5 ml sirop , nu mai mult de 4 ori pe zi.

Copii 1-6 ani: 5-10 ml sirop, nu mai mult de 4 ori pe zi.

Copii 6-12 ani: 10-20 ml sirop, nu mai mult de 4 ori pe zi.

Adauga comentariu

Apasa aici pentru a adauga comentariu

Suntem pe social media

Like us!